S high-endovou značkou Core i9 se už nebudeme setkávat pouze v segmentu HEDT (high end desktop). Intel ji zavede i do standardního desktopu, kde bude značit nové top-modely…

Konkrétně ji podle neoficiálních zdrojů dostane Coffee Lake-refresh v osmijádrovém provedení. Ale pěkně od začátku. Značku Core i9 nezavedl Intel paralelně s Core i3/i5/i7, ale došlo na ni později. Poprvé se o ní mluvilo v zimě 2009 a 2010. Existoval předpoklad, že ji Intel využije pro více než čtyřjádrové procesory platformy HEDT. Konkrétně šlo o generaci Gulftown vybavenou architekturou Westmere ve 32nm provedení. Jenže Gulftown se nakonec jmenoval Core i7 - stejně jako vyšší čtyřjádrové modely.

Podruhé jste o Core i9 mohli slyšet před rokem (a něco), kdy unikly jména a specifikace procesorů Skylake-X. Zajímavé na tom bylo to, že ač se uniklé informace později potvrdily (takže nebylo pochyb, že skutečně pocházely od Intelu), u jedné došlo ke změně. Informace, které měly pocházet ze slajdu společnosti Intelu, uváděly značku Core i9 u všech procesorů HEDT platformy Skylake-X, což tehdy měly být šesti- až dvanáctijádrové modely. Jak si jistě vybavíte, změnil Intel plány a do platformy HEDT zařadil nakonec až osmnáctijádrové modely. Snad v souvislosti s tím došlo ke změně a jako Core i9 byly nakonec označené pouze modely s deseti a více jádry. Šesti až osmijádrové zůstaly Core i7.

Právě proto, že osmijádra nechal Intel ve škatulce nadepsané „Core i7“, může být překvapivé, že osmijádrový Coffee Lake-refresh plánuje označit jako Core i9. Patrně chce zdůraznit specifickou pozici tohoto procesoru v rámci standardní desktopové řady. Intel na to má samozřejmě plné právo, jen tím bohužel padne určitá srozumitelnost a jednoznačnost systému dělení produktů na i3 / i5 / i7. Ty měly v desktopu po dlouhá léta svojí pevnou pozici, vypovídaly o počtu jader i vláken. S první generací Coffee Lake sice došlo ke změně, která by byla pochopitelná, ale hned s následující (půl)generací dochází k další změně, kdy osmijádrové modely, patřící až doposud výhradně do řady Core i7, budou zčásti zařazeny do řady Core i9. Potvrzena je existence následujících tří jmen:

• Core i9-9900K
• Core i7-9700K
• Core i5-9600K

Předpokládá se, že Core i9-9900K bude nový top model s osmi jádry a šestnácti vlákny, Core i7-9700K high-end s šesti jádry a dvanácti vlákny a Core i5-9600K nejvyšší mainstreamový model s šesti jádry a šesti vlákny. Zároveň tím je potvrzeno, že Coffee Lake-refresh vyjde jako samostatná (devátá) generace, nejen jako doplněk stávající (jako např. Haswell-refresh).

zdroj: wccftech.com